fbpx
loading

Tramwaje w Kielcach?

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Tramwaje w Kielcach?

16 kwietnia 2019 | 18:00

Darmowy

Pierwsza koncepcja budowy tramwaju w Kielcach pojawiła się na przełomie lat 20. i 30. XX wieku. W założeniu pomysłodawców miała łączyć Kielce i Chęciny oraz przebiegać m.in. przez Białogon z odgałęzieniem do Stadionu Leśnego. W zamyśle pomysłodawców ta linia tramwajowa miała poprawić komunikację między tymi miastami oraz doprowadzić do rozwoju tej części miasta. Z uwagi na koszty oraz światowy kryzys finansowy pomysłu nie zrealizowano.
Pomysł budowy linii tramwajowej w Kielcach powrócił w 1985 r., kiedy Miejska Rada Narodowa wydała uchwałę intencyjną w tej sprawie, a w latach późniejszych powstał nawet projekt pierwszej linii. Następnie do pomysłu wrócono w 2004 r., kiedy z uwagi na wejście Polski do Unii Europejskiej otworzyły się nowe możliwości finansowania tak dużych inwestycji.

Mimo, że temat co jakiś czas pojawiał się w wypowiedziach lokalnych polityków, to żadne konkretne decyzje oraz działania nie zostały podjęte, a pomysł budowy linii tramwajowych zamarł na kilka lat.

Pomysł stworzenia w Kielcach linii tramwajowych powrócił po raz kolejny w 2019 r. za sprawą raportu Instytutu Sobieskiego „Tramwaj dla polskich miast” przygotowanego przez Dr. Łukasza Zaborowskiego.

Autor zaproponował tam budowę dwóch linii tramwajowych. Pierwsza łączyłaby północno – wschodnie osiedla (Słoneczne Wzgórze i Świętokrzyskie) osiedla z zachodnią częścią miasta (Czarnów, Ślichowice), a druga północ miasta (Szydłówek i Uroczysko) z południem (Barwinek, Ostra Górka).

Dnia 16 kwietnia 2019 r. w siedzibie Instytutu Dizajnu (ul. Zamkowa 3) odbędzie się debata z udziałem autora raportu – Dr. Łukasza Zaborowskiego, który przedstawi swoją koncepcję budowy tramwaju w Kielcach oraz weźmie udział w dyskusji z zaproszonymi gośćmi o uwarunkowaniach finansowych, urbanistycznych, komunikacyjnych i prorozwojowych tej koncepcji.

*****
WSTĘP WOLNY
Serdecznie zapraszamy!

Szczegóły

Data:
16 kwietnia 2019
Czas:
18:00
Koszt:
Darmowy
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/334457800538389/

Organizator

Fundacja im. Stefana Artwińskiego w Kielcach
Email:
fundacja@artwinski.org.pl
Strona internetowa:
https://artwinski.org.pl/